Az MLM a termékek vagy szolgáltatások (nem hagyományos) piacra juttatási formája. A Multi Level Marketing kifejezés rövidítése, ami magyarra fordítva annyit jelent, hogy többszintű marketing. Lényege, hogy az értékesítőknek nem csak a saját eladásaik után kapnak keletkezik árrés jövedelmet, mint a hagyományos értékesítés során, hanem létrehozhatnak egy hálózatot, amibe újabb értékesítőket keresnek és az értékesítőik eladásai után további jutalékot kapnak a cég kompenzációs tervében meghatározott mértékben. Ezért a többszintű (Multi Level) kifejezés, mert a tagoknak nem csak 1 szinten, a saját eladásai után keletkezik jövedelme, mint a hagyományos értékesítésben, hanem több szintről, mások után is.
★ Bárki számára elérhető, cégfüggetlen online MLM képzés
Az MLM abban tér még el a hagyományos értékesítési formától, hogy a termékeket vagy szolgáltatásokat az MLM cégek kizárólag embereken keresztül, a hálózat tagjai útján juttatják el a fogyasztókhoz, ezáltal teljesen kihagyják a megszokott hagyományos értékesítési és marketing csatornákat (TV, rádió, újság, plakátok, hirdetések, stb.)
Nagyon régi módszer ez. Az első MLM cégek az 1950-es években jöttek létre. Magyarországon a rendszerváltás után, a ’90-es évek elején kezdtek megjelenni a Network Marketing rendszerű külföldi cégek Magyar leányvállalatai, ezért nálunk még nincs igazán kultúrája az MLM-nek.
…ami van, az meg nemigazán nevezhető kultúrá(lt)nak.
Az MLM-ben rejlő lehetőség
Gondolj csak bele, hogyha minden olyan termékért, szolgáltatásért (film, jégkrém, könyv, étterem), amivel meg vagy elégedve és ajánlasz másoknak, mjd amikor ők ezekre pénzt költenek (életük végéig bármikor, bármennyiszer) kapnál egy kis jutalékot, akkor a havi kiadásaidat fedezni tudnád. Még csak dolgoznod sem kellene.
Egy tökéletes világban, ahol minden ember partner lenne ebbe és megértené ennek előnyét, nem utasítaná el félreértések okán ezeket a rendszereket, akkor így lehetne.
Mindenesetre a rendszer „kicsiben” is tud működni, nem kell hozzá mindenki – kicsi alatt ezer milliárdokról beszélünk és mondjuk a Magyar lakosság 10.000.000 lakosához képest 500.000 emberről, aki valamilyen MLM hálózat tagja.
Mennyi pénzből lehet elindítani egy MLM üzletet?
Ideális esetben 0 Ft-ból, hiszen egy MLM céghez való csatlakozás önmagában díjtalan (vagy annak kellene lennie, ha nem piramis játék és/vagy a szponzorok a forgalmuk növelése céljából nem javasolják a magas árú kezdőcsomagot).
Viszont ezeken felül további költségekkel azért kell számolni még, ha nem is indulási, inkább működési költségnek nevezzük. A teljesség igénye nélkül ilyenek lehetnek például:
- termék vásárláshoz szükséges összeg
- eszközök, ha nincs: okos telefon, laptop, autó
- útiköltség, éttermi számlák, üzleti ruházat költségei, telefon és internet számla
Milyen bevételekre számíthatok?
Mivel teljesítményalapú a rendszer ezért 0 Ft-tól a végtelenségig bármennyit lehet vele keresni. Egyszerűbb megnézni, hogy miből tevődnek össze az MLM bevételek:
- Olcsóbban juthatsz termékekhez, szolgáltatásokhoz – ez nem klasszikus bevétel, de ha ezentúl kevesebbet költesz valamire, mert olcsóbban kapod meg ezek után, akkor a könyvelési mérleg alapján ez is bevétel, azaz nem kevesebb, hanem több pénzed lesz / marad.
- a termék eladás után járó árrés jövedelem
- a személyes vásárlás után járó jutalék – mértéke az egyéni szintedtől függhet
- a hálózat tagjainak vásárlás után járó jutalék – mértéke az egyéni és csoportos szintektől függhet
- bónusz juttatások – ezek tipikusan az ajándék utazások, autók és tárgyi eszközök: laptop, telefon, óra, ékszer, stb
Ha azt tapasztalod, hogy a belépett emberek után is kapsz fejpénzt, akkor fennáll a piramisjáték veszélye ezért nézz utána alaposan a cégednek.
Legális vagy illegális az MLM?
Legális, de nagyon vékony a határ az illegális piramis játék és az MLM között. A laikusok gyakran ezért mossák össze a kettőt. Nem lehet rájuk ezért haragudni, mert sokszor egy szakavatottnak is nehéz megállapítani, hogy melyikkel áll szemben.
Tanács: mielőtt csatlakozol egy MLM céghez érdemes jól megvizsgálnod, hogy melyik kategóriába esik. Általában a legális MLM cégek kiállják az idő próbáját, míg az illegális piramis játékok néhány hónap vagy év alatt megszűnnek. Ezért ha találsz egy MLM céget, ami már 30 éves és sok országban megtalálható, akkor jó eséllyel nem piramis játék, hiszen már réges-régen bedőlt volna.
Piramisjátékokba legtöbben akkor futnak bele és csatlakoznak ilyen rendszerekhez, amikor egy új cég azzal toborozza az embereket, hogy „legyél az elsők között, mert így az utánad csatlakozókból is részesülsz” vagy „csatlakozz még az indulás előtt és extra X milliót kereshetsz”. Az ilyenek mindig gyanúsak – persze a kivétel erősíti a szabályt.
A lényeg, hogy mindig legyél körültekintő. Ha nem vagy biztos a dolgodban, akkor inkább végezz el egy MLM tanfolyamot: MLM Tanfolyam és Képzés online